Hvad gør man ved brud på informationspligten?

Udgivet: 31-12-2012 | Redigeret: 02-01-2018
LinkedIn
A A A

Resumé

Nedenfor opridses, hvordan medarbejdersiden skal reagere, hvis der er sket et brud på informationspligten omtalt i MED-rammeaftalens § 7 stk. 4.


Hvis eksempelvis kommunalbestyrelsen eller økonomiudvalget har besluttet at lukke en institution uden at informere eller drøfte det med medarbejdersiden først, må man som MED-udvalg på institutionsniveau henvende sig til MED-Hovedudvalget. MED-Hovedudvalget kan gøre en række ting. Først og fremmest kan det sende en skriftlig anmodning til ledelsen om at rammeaftalen overholdes. Hvis der er indgået procedureretningslinjer i forbindelse med større omstillingsprojekter, kan man også henvise til dem. Ledelsen har herefter 1 måned til at ændre beslutningen og lade sagen gå om. Hvis de ikke gør det, kan udvalget sende en beskrivelse af sagen til KTO og KL.

Islands Brygge 32D, 1.sal DK-2300 København S. / Tlf.: 33701300 / E-mail: oao@oao.dk / Sikker mail: e-boks.dk